Szczegóły projektu oraz galeria zdjęć


Zakład Wałbrzych
Nazwa projektu Podróż w czasie
Data realizacji 2024-12-09
Miejsce realizacji MUZEUM POWOZÓW GALOWICE
Dziedzina projektu edukacja, ekologia
Rodzaj działania zajęcia edukacyjne – wycieczka
Opis projektu Muzeum Powozów Galowice posiada przepiękną i bogatą kolekcję pojazdów zaprzęgowych, a zwiedzanie muzeum odbywa się w sposób interaktywny, dostosowany do wieku uczestników. Uczestnicy zajęć, wykorzystując wyobraźnię, podróżują w przeszłość, do czasów, kiedy nie było prądu, bieżącej wody, samochodów, telefonów. Podczas tej podróży mają okazję zasiąść w bryczce oraz poznać domowe sprzęty naszych przodków i dowiedzieć się m.in.: jak wyglądały i do czego służyły żarna, magiel, koromysło, zajrzeć w zakamarki dawnego zajazdu i poznać pracę pocztyliona. Elementy zabawy oparte są na zagadkach, motywach bajek i obserwacji życia codziennego. Lekcja ta połączona jest z warsztatami. Zajęcia odbywają się w części muzeum zaaranżowanej na sklep kolonialny oraz przy wozie handlarza obwoźnego. Dzieci poznają różnice między dawnym a współczesnych handlem oraz podstawowym wyposażeniem sklepu i zapoznają się z dawnym systemem miar i wag. W części praktycznej, która odbywa się w sali warsztatowej uczestnicy poznają zabytkowe wagi np.: szalkową, bagażową, aptekarską, czy dawną wagę sklepową oraz uczą się, w jaki sposób niegdyś ważono towary. Dodatkowo dzieci uczestniczą w zajęciach ogrodniczych - samodzielnie przesadzają roślinkę do biodegradowalnej doniczki, poznają jej ekologiczne właściwości, wykonują okolicznościową etykietę, którą ozdabiają swoją pracę, a gotowe kompozycje zabierają do domu. Całość wycieczki zwieńczona jest wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.
Rozwiązywanie problemów Zajęcia edukacyjne w Muzeum Powozów w Galowicach pozwolą najmłodszym wspólnie spędzić czas podróżując w przeszłość, do czasów, kiedy nie było samochodów. Podczas tej podróży dzieci będą miały okazję zasiąść w bryczce oraz poznać domowe sprzęty naszych przodków i dowiedzieć się m.in.: jak wyglądały i do czego służyły żarna, magiel, koromysło i poznać pracę pocztyliona. Druga część zajęć odbędzie się w kolonialnym sklepie, gdzie dzieci poznają różnice między dawnym a współczesnych handlem oraz podstawowym wyposażeniem sklepu i zapoznają się z dawnym systemem miar i wag. Dodatkowo uczestnicy wyjazdu będą wspólnie uczestniczyć w zajęciach ogrodowych ucząc się przesadzania roślin. Na koniec zaś wspólnie spędzą czas przy pieczeniu kiełbasek na ognisku przy akompaniamencie gitary i wspólnym śpiewie. Zorganizowana wycieczka pozwoli dzieciom wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu zamiast przed komputerem, poznać życie naszych przodków przy okazji ucząc się dawnego systemu miar i wag. Zajęcia ekologiczne zaś pozwolą najmłodszym spróbować swych sił w pracach ogrodniczych przy przesadzaniu roślin. Wspólny śpiew przy akompaniamencie gitary przy ognisku pozwoli na jeszcze lepszą integrację i oderwanie się od trosk życia codziennego. W wycieczce wezmą udział uczniowi ZSP Nr 1 w Wałbrzychu, w tym dzieci, które w tym roku zimą zostały poszkodowane w pożarze swojego mieszkania.
Zaangażowanie wolontariuszy Zadaniem wolontariuszy jest pomoc w pozyskaniu środków, ustalenie terminów wyjazdu i ich rezerwacja, rezerwacja autokarów, pomoc w dniu planowanej wycieczki w zakresie zbiórki uczestników, organizacja kontroli technicznej autokarów przez policję a także w miarę możliwości czynny udział w niej (przynajmniej jednego wolontariusza)
Godziny pracy wolontariuszy 7
Imię i nazwisko wnioskodawcy      Ewa Piotrowska

Wolontariusze którzy wzięli udział w projekcie:

L.p. Imię i Nazwisko
1 Ewa Piotrowska
2 Wojciech Piotrowski
3 Krzysztof Demeszuk
Wróć